Druhy závesných systémov na obrazy

Mali ste niekedy dilemu, ako zavesiť obraz? Stalo sa vám, že obraz, ktorý ste práve zavesili, je na krivo? Alebo na stene vydržal len chvíľu a proti vašej vôli sa rozhodol, že lepšie mu bude na zemi? Tak tento článok pre vás.

Na úvod treba povedať, že voľba závesného systému závisí od dvoch vecí a to od druhu obrazu a steny, na ktorú sa má zavesiť. Do každej steny sa snažíme vŕtať čo najmenej, s tým, že čím je stena krehkejšia, tým opatrnejší musíme byť.

Nielen pri obrazoch platí, že čím je teleso, ktoré chcete pripevniť na zvislú plochu, ťažšie, tým spoľahlivejšie uchytenie musíte použiť. Existuje niekoľko závesných systémov s rôznymi nosnosťami. U nás používame následujúce možnosti.

Žralok

je to jednoduchý úchyt s otvorom na ohybnom pánte. Určený je hlavne pre odľahčené dosky s hmotnosťou len niekoľko gramov až desiatok gramov. Výhodou je jeho jednoduchosť a ľahká inštalácia. Na dosku ho pripevníte iba jednoduchým pritisnutím.

Snímka5Snímka4

Krokodíl

Ten je vhodný pre obrazy napnuté na drevený rám s hmotnosťou do 250 g.

Snímka2Snímka

Očko

To je vohdné pre väčšie obrazy na drevenom ráme nad 250 g, nevýhodou je, že obraz trochu odstáva od steny

Snímka6

Pix Fix

Je to úchytný systém, ktorý používame na ťažšie obrazy. Hlavne akryl a dibond. Nosnosť menšieho je do 8 kg, väčšieho do 10 kg. Akryl s hrúbkou 10 mm a rozmermi 1×1 m má hmotnosť až 16 kg, preto je portebné byť obzvlášť opatrný kam a ako ho zavesíme. Hlavne veľkorozmerné akrylové obrazy nie je vhodné vešať napríklad na steny s hrubou omietkou, ktorá sa može už pri vŕtaní ľahko rozdrviť.

Snímka3

Click rail

Je variabilný profi závesný systém nielen pre galérie. Ľahkým posunom zavesených laniek si môžete vyrobiť variabilné obrazové dekorácie interiérov. Pokiaľ si zvolíte povrch lišty “pretierateľný” – závesný systém po natretí farbou steny úplne “zmizne”. Tento závesný systém je určený pre zaťaženie do 20 kg/m

main_2064

Užitočný tip:

Ľahké obrazy do 1 kg natiahnuté na drevený rám stačí položiť rámom na vyčnievajúci kolík zo steny, prípadne ho môžete ešte poistiť nejakým lepiacim médiom. Obraz takto nebude odstávať ani mimilimeter.

%d bloggers like this: