Fototip č.3: Ostrosť vs. čas

Dôležitým faktorom vo fotografii je ostrosť ako i čas. V dnešnom článku som sa zameral na ostrosť, neostrosť a čas vo fotografii

  1. Často sa stáva že začínajúci fotografi majú neostré fotografie a nepomáha im ani stabilizátor obrazu. Jedna z príčin je nastavenie nevhodného času na fotoaparáte.
  2. Ak fotografujete z ruky, nemali by ste mať nastavený čas na fotoaparáte dlhší, ako 1/125 sek.Toto je čas, ktorý pohodlne udržíte pri bežnom fotografovaní (portrét, rodinné foto, fotografovanie na výlete, fotografovanie zvierat v ZOO atd’.)
  3. Je tu samozrejme výnimka, ak používate obľúbené objektívy z dlhou ohniskovou vzdialenosťou. ( teleobjektívy).Pri zrkadlovkách je to od 100mm – 300mm. ( Na extrémne teleobjektívy od 400mm – 1200mm už potrebujete statív ).
  4. Platí také pravidlo, ak použijete napr. 200mm objektív, mali by ste si nastaviť čas na 1/400 sek., čiže na dvojnásobokohniskovej vzdialenosti, aby ste sa vyhli neostrosti záberu z dôvodu neudržania fotoaparátu v rukách.Pri fotografovaní športového podujatia môžete nastaviť čas ešte kratší. (bežci, cyklisti, lyžovanie, automobilové preteky atd’). Záleží, ako rýchlo sa objekt pohybuje a ako je od vás ďaleko.
  5. Čím kratšia je vzdialenosť fotografa od pohybujúceho objektu tým musí byť čas kratší.
  6. Čím je kratší čas na fotoaparáte, tým menej svetla sa dostane cez objektív na snímač a tým pádom musíme korigovať clonu, alebo čas, abysme dostali správnu expozíciu.
  7. Ak už máte nameranú správnu expozíciu , napr. clona f4 a čas 1/125 sek. a potrebujete skrátiť čas na 1/1000 sek. pri clone f4, musíte nastaviť fotoaparát na ISO 800
  8. Čím je ISO vyššie, rastie aj digitálny šum na snímači, čím zhoršuje kvalitu záberu. Ten sa dá eliminovať v postprodukcii. Niektoré kvalitné fotoaparáty majú veľmi kvalitný výstupaj pri vysokom nastavení ISO, čo umožňuje fotografom pracovať aj pri extrémnych podmienkach v primeranej kvalite.


APFSR-Clenovia-001Fototipy prináša Ivan Čaniga, MQEP náš dvorný fotograf a zároveň dlhodobý klient ImagePosteru.

Jeho fotografické kvality prináša aj vám, našim fanúšikom a to formou Fotografických tipov, ktorým sa tu budeme venovať. Čo Ivana odlišuje od iných fotografov? Fakt, že bol ocenený významným európskym titulom MQEP (niečo ako známka kvality fotografa) za jeho fotografické diela, vytlačené práve cez ImagePoster.

%d bloggers like this: