Upravujte obrázky

Upravujte svoje obrázky pred tlačou. Napríklad taká jednoduchá vec ako zvýšenie kontrastu o 5% až 10% výrazne vylepší Vašu fotografiu a obrázok.  Najmä pri tlači čiernobielych fotografií je dôležité okrem kontrastu upraviť aj jasové hodnoty.

Ale ako nato, bez toho aby ste mali grafické skúsenosti, 1000 Eurový Adobe Photoshop alebo boli profesionálny fotograf? Odpoveďou je, ako vždy, INTERNET:

Nižšie nájdete tri odkazy na  tzv. “freeware”, čo je legálny software zdarma. Tento druh softwaru ponúka nielen pre bežného každodenného používateľa jednoduché pochopiteľné nástroje na úpravu obrázkov – aj automatickú, pre tých bezradnejších :-)

PICASA od Google:

PICASA od Google:

Picasa je výborný a jednoduchý nástroj nielen na prehliadanie a automatické katalogizovanie Vašich obrázkov a fotografií. Ponúka aj mnoho výborných nástrojov na úpravu a korekciu fotografií. Výbornou vlastnosťou Picasa, okrem toho že je aj v Slovenčine, je to, že ponúka špeciálny nástroj na tvorbu foto koláži.

Faststone Image Viewer:

Faststone Image Viewer:

Faststone je jeden z najpopulárnejších a najviac využívaných freeware na svete. Faststone je nielen veľmi intuitívny a prehľadný prehliadač a editor obrázkov, ale je rovnako ako aj Picasa zadarmo. Vyrovná sa pritom hravo ktorémukoľvek platenému softwaru ako napríklad známemu ACD See.

GIMP, Alternatívny Photoshop zadarmo:

Gimp je grafický freeware pre pokročilejšie editovanie a tvorbu grafiky. Je ťažšie s nim pracovať, no podobne ako v Adobe  Photoshop, tu môžete výrazne a pomocou veľa nástrojov tvoriť alebo upravovať akékoľvek grafické podklady. GIMP je rovnako zadarmo a je freeware alternatívou Photoshopu.

GIMP, Alternatívny Photoshop zadarmo:

Mám v počítači CD rom-ku alebo som si kúpil fotoaparát:

Ďalším významným zdrojom výborných software na úpravu Vašich obrázkov bývajú zdarma priložené verzie rôznych programov k DVD mechanikám Vašich počítačov, k notebookom, k atramentovým tlačiarňam alebo k digitálnym fotoaparátom. Alebo jednoducho v digitálnom IT svete platí, že každý jeden platený software má svoju zdarma alternatívu akými sú napríklad hore uvedené. 

%d bloggers like this: